Środowisko życia a zdrowie

Środowisko życia a zdrowie

Pielęgniarka w krzakach

Jeśli zaglądacie na mojego Instagrama, wiecie już pewnie, że jestem pielęgniarką w krzakach. To żartobliwe określenie wzięło się z mojego życia. Miałam ogromne szczęście wychować się w leśniczówce, otoczona starodrzewem, dzikimi i domowymi zwierzętami, otulona naturalnymi zapachami. Na pytanie, skąd pochodzę, mogę śmiało powiedzieć, że z lasu. Żeby nie było zbyt idyllicznie! Z kwaśnym uśmiechem wspominam też masę obowiązków – bo życie z dala od większych osad to nie tylko piękna bajka. To również dosłownie ciężka praca.

Co środowisko ma wspólnego z pielęgniarstwem?

Warunki w jakich dorastałam były nieustanną walką o równowagę: pomiędzy piaskiem a jego brakiem, odrastającą szybko, a dopiero koszoną trawą czy syzyfową pracą pielenia w ogrodzie. Ze zgrozą wspominam także okres studiów, palenie w piecu kaflowym czy pranie we „Frani”, w której owszem – można rozgotować ręcznik. Doświadczenia te nauczyły mnie, że dbanie o środowisko życia to nie trwały stan, ale proces, który wymaga nieustannej pracy.

Co łączy środowisko, zdrowie i pola Lalonde’a

Dzięki wyjątkowym warunkom, w których dorastałam, stałam się wrażliwa na kontekst otoczenia. Dlatego właśnie nigdy nie zapomnę moich pierwszych zajęć na studiach – epidemiologii. Zrobiły na mnie piorunujące wrażenie! Najistotniejszym tematem wykładu były tzw. Pola Lalonde’a, które opisują cztery grupy czynników determinujących Twoje zdrowie.

Dla zrozumienia wpływu środowiska na Twoje zdrowie, przyjrzyj się modelowi według koncepcji M. Lalonde’a.

Środowisko życia a zdrowie

Im dalej „brnęłam w las” kolejnych lat studiów, tym głośniej odzywały się we mnie pytania: „Jak to możliwe, że styl życia i środowisko, które nas otacza, mają tak ogromny wpływ na nasze zdrowie?”, „Dlaczego w kontekście zdrowia skupiamy się głównie na tych 10 % leczenia chorób czyli opiece zdrowotnej”?

Jeśli zsumujemy wpływ środowiska i stylu życia okazuje się, że mamy wpływ na nasze zdrowie w 74%

Poczucie sprawczości

Świadomość, że w 74 % możemy determinować swoje zdrowie to absolutnie pocieszająca myśl! Może nam dać poczucie sprawczości nad swoim zdrowiem. Już dziś zastanów się nad tymi 21 % i otaczającym Cię środowiskiem – czy kreujesz je z korzyścią dla Twojego zdrowia? Czy zapewniasz sobie komfortowe, higieniczne otoczenie?

Czynności higieniczne w środowisku

Zawsze będę podkreślać, że życie wśród natury jest najzdrowsze, jednak w każdym środowisku stworzymy sobie swoje małe piekło lub niebo. Wiele zależy od tego, jak dbamy o nasze środowisko i jak kompensujemy negatywny wpływ czynników z otoczenia.

Już teraz zachęcam Was do zapamiętania Pól Lalonde’a i wprowadzenia kilku wskazówek do swoich środowisk:

  1. Codziennie odkurzajcie podłogę.
  2. Myjcie podłogę raz na dwa dni lub przynajmniej raz w tygodniu.
  3. Wietrzcie pomieszczenia przynajmniej 3 razy dziennie: po przebudzeniu, raz w ciągu dnia, przed snem (z uwzględnieniem smogu).
  4. Monitorujcie poziom smogu i pyłów w miejscu zamieszkania.
  5. Miejcie wydzieloną przestrzeń na obuwie zewnętrzne (zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta). Nie chodźcie w butach po domu.
  6. Bieliznę pościelową zmieniajcie wg zapocenia, ale przynajmniej raz w tygodniu.
  7. Regularnie pierzcie bieliznę pościelową i ręczniki w temperaturze 40-60 stopni.
  8. Odkurzajcie materac w sypialni (przynajmniej raz w miesiącu).
  9. Pomyślcie o zakupie i używaniu ozonatora, filtra z jonizatorem i nawilżaczem.
  10. Włączacie na noc tryb samolotowy w telefonie lub trzymacie go poza sypialnią.
  11. Wyłączacie z gniazdek ładowarki i inny sprzęt.
  12. Godzinę przed snem zaciemnijcie okna, przygaście światła, nie oglądajcie ekranów.
  13. Hodujcie rośliny zielone.
  14. Opuszczajcie teren betonu w tereny zielone przynajmniej raz na kilka dni (choć idealny byłby krótki spacer raz dziennie).

Na koniec optymistycznie

Każdego dnia możemy zacząć od nowa. Najistotniejsze, by chcieć zmienić swoje życie na lepsze, małymi krokami do przodu. Odkurz dziś podłogę i przewietrz mieszkanie 3 razy przez 5 minut. I już stwarzasz bardziej higieniczne środowisko, które sprzyja Twojej odporności i zdrowiu 🙂

Pozostań po higienicznej stronie życia i dbaj o swoje środowisko!


Z życzeniami zdrowia,
Anna Woda